عواقب ومضرات فیلم های مستهجن-تأثیرفیلم های مستهجن برعقل وقدرت فکر-راهکار ترک اعتیاد فیلم های مستهجن


1398/9/23 0:0
سلام ۱. کسی که شدیدا معتاد دیدن عکس و فیلم مستهجن شده، آیا بعد از ازدواج، مشکلش حل میشه؟ ۲. با نگاه به عکس و فیلم مستهجن، انگار قدرت ذهنم کم شده؛ آیا شهوترانی، عقلو کم میکنه؟ یا همه ش تلقینه؟ ۳. مسلما عبادت خدا و معنویات داشتن، منافع و موفقیت های دنیوی هم داره؛ من هر کار میکنم، نمیتونم برای رضای خدا عبادت کنم و ناخودآگاه منافع دنیایی درنظر میگیرم؛ بخاطر همین عبادت خدا، متأسفانه هیچ تأثیری بر من نمیزاره... لطفا راهنماییم کنین با تشکر

باسلام واحترام حضورپرسشگرگرامی؛
۱. کسی که شدیدا معتاد دیدن عکس و فیلم مستهجن شده، آیا بعد از ازدواج، مشکلش حل میشه؟
به دنبال مشاهده این گونه عکس ها، افراد به مقایسه آنچه در عکس دیده اند و آنچه از همسر خود سراغ دارند مى پردازند و در نتیجه نقایص و کمبودها و ضعفهاى احتمالى خود و همسر خویش در ذهن فرد برجسته شده و چه بسا باعث کاهش تمایل و علاقه به همسر انتخاب شده خود مى شود و به تدریج کانون خانواده را دچار اختلال و فروپاشى مى کند. تماشای فیلم‌هایی که با تصاویر جنسی همراهند، ممکن است در دراز مدت به عللی که به آن ها اشاره می‌کنیم به از هم گسیختگی روابط زناشویی بینجامد :
- کاهش اعتماد به نفس :
تماشای فیلم‌های جنسی با توجه به رفتارهای اغراق‌آمیز بازیگران کم‌کم باعث می‌شود زوجین درباره طبیعی‌بودن عملکرد جنسی خود دچار تردید شوند و خود را بسیار ضعیف‌تر از آنچه هستند، بپندارند و از روابط زناشویی بیش از گذشته فاصله بگیرند.
- مقایسه منفی :
جذابیت‌های اغراق‌آمیز و تصنعی چنین فیلم‌هایی گاهی باعث می‌شود جذابیت‌های همسر، کمرنگ شده و با تشدید بی‌میلی جنسی همسر، میزان فعالیت جنسی زوجین از مقدار فعلی نیز کمتر شود. این گونه مقایسه ها سطح توقع زوجین را نسبت به روابط جنسی بالا می برد و باعث بروز مشکلاتی در روابطشان خواهد شد.
- تقلید :
برخی رفتارهای بازیگران این فیلم‌ها با وجود جذابیت‌های بصری، گاه بسیار دردناک و آسیب‌زننده و حتی مشمئز کننده است و زوجین ناآگاه که سعی در تقلید از آن دارند، موجب بی‌رغبتی همسر به روابط زناشویی می‌شود.
- وابستگی :
تماشای این دست فیلم ها باعث اعتیاد به دیدن آنها می گردد و ترک این اعتیاد امری مشکل خواهد بود. همچنین تحریک جنسی فقط با دیدن آن فیلم ها حاصل می گردد و تحریک و لذتی که از همسر حاصل می گردد کاهش می یابد.
۲. با نگاه به عکس و فیلم مستهجن، انگار قدرت ذهنم کم شده؛ آیا شهوترانی، عقلو کم میکنه؟ یا همه ش تلقینه؟ هرزه‌بینی نه تنها بر ذهن فرد تاثیر مخرب می‌گذارد بلکه افراد را تشویق می‌کند تا از نظر جنسی بیشتر حالت سلطه جو و پرخاشگر داشته باشند. دیدن عکس‌ها و فیلم‌های مبتذل، به ویژه جوانان را، در یک حال تحریک دائم قرار می‌دهد تحریکی که سبب کوبیدن اعصاب آنان و ایجاد هیجان‌های بیمارگونه عصبی و گاه سرچشمه امراض روانی می‌گردد. بله تماشای صحنه های مستهجن موجب تحلیل توان عقل می شود؛ هرقدر که اطلاعات موجود در ذهن، منظم‌تر و دارای عناوین کمتری باشد،‌ دسترسی عقل به آنها برای پردازش‌های جدید، مهیاتر خواهد بود. اما وجود داده‌های فراوان و متعدد که فضای ذهن را بی جهت پر کرده باشند و با تکرار درگیری ذهنی و رفتار بیرونی، تقویت شده باشند، باعث می‌شود توان عقل را به مقدار چشمگیری کاهش دهند، چه رسد جایی که این داده‌ها، دارای تاثیر بر هورمونهای مختلف نیز باشد که تأثیرات ارگانیک را نیز درپی خواهد داشت.
نگاه به عکس ها و فیلم های سکسی موجب تحریک شهوت و مقدمه ارتکاب گناه است و لذا دیدن آن حرام است؛ همانگونه که از فتوای مراجع استفاده می شود، علت حرمت نگاه به این گونه عکس ها تحریک شدن افراطی شهوت است. داشتن شهوت از ویژگی های انسان است، ولی در صورتی وجود این غریزه مفید است که به صورت متعادل اداره شود. افراط در شهوت عقل را ضعیف می کند و انسان را به وادی هوای نفس و گناه وارد می نماید. دستورات اسلام به گونه ای است که هم باعث حفظ این نیرو می شود و هم آن را کنترل می نماید و به حفظ تعادل آن توصیه می کند. زیرا انسان در مسیر سعادت و بهروزی و رسیدن به قرب الهی نیازمند ابزارها و زمینه های است که او را آماده سازد. آدمی باید چشم و گوش و سایر ابزار معرفتی خود را کنترل نماید تا عقل و فکر او را به تسخیر نگیرد؛ عدم کنترل نگاه موجب می شود که عقل از محاسبات جدی، دقیق و واقع بینانه به دور بیفتد، و در نهایت به پژمردگی، افسردگی یا سستی در انجام وظایف دینی و الهی (فردی و اجتماعی) منتهی شود. به اتفاق، همه دانشمندان علم اخلاق، رمز خوشبختی و سعادت حقیقی بشر را در کنترل اعضاء و جوارح و تعدیل احساساتش می دانند که از آن به عدالت تعبیر می شود و آن به معنای واقعی کلمه در منطبق کردن مسیر زندگی با راه خدا که صراط مستقیم است خلاصه می شود، زیرا روح آرامش و اطمینان آن جاست.
باعث انحراف فکرى و ایجاد تخیلات جنسى و مشغله هاى ذهنى مى شود ودر طول شبانه روز ذهن تأثیرپذیر انسان صحنه هاى مشاهده شده مرور مى کند و کمتر کسى است که بتواند بین تأثیر آموزش و تحریک جنسى آنها تفکیک و جدایى ایجاد کند و خواه ناخواه تأثیر خود را خواهد گذاشت و این براى آرامش روانى انسان مضر است.
معمولاً و به خاطر سرکش بودن غریزه جنسى و قدرت آن و تأثیرپذیرى زیاد انسان و بدون این که نیاز فیزیولوژیک (که به طور عادى و طبیعى و از راه صحیح آن ایجاد و سپس ارضاء شود) واقعى در فرد شکل گیرد تحریک شده و باعث فشار روحى شده و چه بسا گاهى اوقات به افراط و زیاده روى در ارضاء آن شود این نوع تحریک جنسى ها خیالى و غیرواقعى است و عدم تعادل در این زمینه براى جسم و روح انسان مضر است، از عقلانیت انسان می کاهد و او را وادار به گناه می کند. (گفتی است برخی افرادی که حتی همسر هم دارند، با مشاهده اینگونه فیلم ها به عمل استمنا که از گناهان بزرگ است، می پردازند)
مشاهده مکرر و زیاد آن و در دسترس همه بودن این نوع فیلم ها و عکس ها باعث شکستن قبح و زشتى امورى است که اسلام و عقلاء و عرف جامعه آن را زشت و قبیح مى شمارند. حتى انسان هاى مؤدب و با نزاکت از بیان و ذکر برخى الفاظ که مستقیما اشاره به یکى از اعضاء بدن انسان مى کند، اکراه دارند و آن را زشت و ناپسند و قبیح مى دانند چه رسد به این که به مشاهده و تجزیه و تحلیل آن بپردازند.
سلامت جنسی انسان که تأثیر عمیقی در سلامت جسمی‌ و روانی او دارد، حاصل ارضاء معقولی است که درپی تحریک واقعی و نیاز حقیقی فیزیولوژی بدن اتفاق افتاده باشد. عدم حفظ این عدم تعادل، از عقلانیت انسان می‌کاهد و او را وادار به گناه می‌کند.
۳. اینکه فرمودید:« نمیتونم برای رضای خدا عبادت کنم و ناخودآگاه منافع دنیایی درنظر میگیرم؛ بخاطر همین عبادت خدا، متأسفانه هیچ تأثیری بر من نمیزاره...» ... باید بدانیم ما خلیفه ای خدا هستیم و در این مورد لازم است، روزها فکر و تأمل کنیم، رسیدن به این درک چنان به ما ارزش می دهد که حتی لحظه ای وقت خود را بی جهت صرف نخواهیم نمود، تا چه برسد در گناه. بر روی این مطلب فکر کنیم، فکر. ما برای کار دیگری به این دنیا آمده ایم، اما کار دیگر می کنیم!!!
یادم نرود شیرینی گناه می رود و پیامد آن حسرت است- به این مطلب اشاره نموده اید-، اما عبادت برای ما انسانهای که خدا را نشناخته ایم سختی دارد، اما بعد شیرینی به ارمغان می آورد. به راستی تا به حال که به این سایت ها سر زده اید چه ارمغانی برای شما داشته است؟!!!از این به بعد هم همین را خواهد داشت.
محروم شدن از شیرینی و لذت انس با خدا؛ هشیار بودن این تصاویر در ذهن و مرور دائمی و ناخودآگاه آن، حضور قلب را در عبادات به خطر می‌اندازد و تکرار نافرمانی خدا، بهره رابطه با او را از لذت می‌اندازد. این گناه، پیوند انسان با خدا را سست و در صورت استمرار، این پیوند را قطع و ایمان او را زایل می‌‌گرداند؛ غریزه جنسی انسان را به طور افراطی تحریک کرده؛ او را از فعالیت‌های مثبت انسانی بازداشته؛ به سمت ارتکاب فحشا و منکرات سوق می‌دهد. بدین وسیله انسانیت انسان که سرمایه وجودی انسان است را از او سلب می‌کنند.
*** راهکارهای مقابله با هرزه بینی :
۱. بدانید انسان موجودی است دارای اراده و تا زمانی که تصمیم بر حل مشکلتان نداشته و به کار خود اعتقاد نداشته باشید، بهترین راهکارها هم نمی تواند کوچک ترین تغییر وتحولی در او ایجاد کند.
۲. هر کاری که عادت انسان شده باشد یک شبه قابل تغییر نیست ؛ فرد باید خود را بشناسد و طبق ظرفیت های وجودی خود اقدام به ترک این عادت بنماید. پس برای ترک این عمل باید به این نکته توجه کند که یک شبه یا یک ماهه نمی تواند این ویژگی رفتاری را از خود دور کند، بلکه در طی زمان و با عمل به راهکارهای مناسب، به تدریج، رفتار اشتباهش کم رنگ شده و رفتار درست جایگزین آن می شود. بین علمای اخلاق معروف است که برای از بین بردن یک رذیله اخلاقی (مثل دروغ، غیبت و ...) گاهی سال ها باید وقت گذاشت تا در این امر موفق شد. تغییر در بسیاری از عادات و ویژگی های رفتاری هم اینگونه است. خیلی از کسانی که در مقابله با مشکلاتشان شکست می خورند، به خاطر بی توجهی به این مساله است.
۳. با نا امیدی، یاس و روحیه بی نشاط، ترک گناه سخت تر و شاید غیر ممکن باشد. پس اعمال گذشته را باید فراموش کرد و با شادی و نشاط در جهت ترک این عمل پیش رفت.
۴. شکست در این اقدام امری طبیعی است ولی مهم این است که شکست باعث پیمودن راه باشد نه توقف در مسیر.
۵. اهمیت به حل این مشکل از جانب فرد نشان از پشتکار و قلب سرشار از ایمان اوست و اگر خداوند چنین فردی را را دوست نمی داشت توفیق حل مشکل را به او نمی داد پس باید فرصت را غنیمت شمرد و ندای الهی را لبیک گفته و با استعانت از درگاه او به پیش رفت
۶. تلقین در جهت منفی و مثبت اثر خود را به همراه دارد پس باید سیگنال های منفی را کنار گذاشته و پیامهای مثبت به خود ارسال کرد.
۷. بهترین و موثر ترین راه حل ازدواج است، زیرا ازدواج موافق با فطرت انسان بوده و این با تجربه به اثبات رسیده است. برهمین اساس است که پیامبر اسلام(صل الله و علیه و آله) می فرمایند: هر که ازدواج کند نیمی از دینش را حفظ کرده.
۸. فرد نباید خود را دست کم بگیرد، چرا که انسان دارای قدرت فوق العاده ای است و به هر جا که اراده کند می تواند برسد چه بسا افرادی که مشکلات آنها حادتر و شدیدتر بوده ولی با تلاش و مجاهدت به مقامات عالیه رسیده اند.
۹. شخص باید بداند که تکیه گاهی مانند خداوند را دارد و از همین لحظه از خدا کمک گرفته و خود را آماده اطاعت از دستورات او نماید.
۱۰.اوقات خالی خود را با برنامه های مفید پر کرده واز تنهایی و بیکاری پرهیز کند، چرا که وسوسه دیدن این تصاویر، در مواقع تنهایی و بیکاری به سراغ انسان می آید.
۱۱. رسیدگی به خواهش ها، نفس را قوی تر کرده و تداوم این کار باعث ضعیف شدن انسان در مقابل نفس خواهد شد.
۱۲. اگر چه لذائذ حرام و نامشروع در ابتدا، قدری خوشایند بوده اما اگر دقت کنیم خواهیم دید بعد از مدتی پشیمانی، ندامت وکدورت رابرای انسان به ارمغان می اورد.
۱۳. موارد تحریک کننده اعم از شنیدنی ها، خواندنی ها،افکار و...همانند جرقه ای است که کنار مواد محترقه قرار گرفته در این صورت نتیحه ای جز اشتعال وآتش سوزی مورد انتظار نخواهد بود.
۱۴. یک عادت تازه و مورد علاقه‌ای را شروع کرده تا جایگزین عادت به هرزه‌بینی شود. مثلا رمان زیبایی بخواند یا به ورزش با دوستان برود.
۱۵. اگر رایانه یا تلوزیون در اتاق شخصی یا در محل مجزا قرار دارد، انتقال آن به مکانی مثل آشپزخانه، اتاق ناهارخوری، هال یا هر مکانی در منزل که به راحتی همه آن را مشاهده کنند می تواند به فرد کمک کند.
۱۶. نگاه به چنین فیلم ها و عکس هایی جز تشویش خاطر وکدورت قلب هیچ ثمره ای ندارد.
۱۷. شخص هرگاه متوجه شد که ذهنش ناخودآگاه به یاد آن عکس ها و فیلم ها افتاد، به خود چنین تلقین کند و بگوید «بس است» و آهسته مشت خود را روى میز یا زمین بزند. بدین ترتیب تغییر حالت به وجود آمده، فضاى ذهنى اش را تغییر خواهد داد.
۱۸. تصاویر و فیلم هاى سالم و جذاب دیگرى در صورت امکان تهیه و آنها را در معرض دید خود قرار دهد. فیلم هاى سینمایى، فیلم هاى علمى بسیار شیرین، راز بقا، مناظر تاریخى و طبیعى دلکش و جذابى که بتدریج شما را از دیدن تصاویر و فیلم هاى مبتذل منصرف سازد.
۱۹. در مواقع بیکاری به عکس هایی که دیده است فکر نکند وآن ها را به کلی فراموش کند تا به مرور زمان از ذهنش پاک شود.
۲۰. این سوال را از خود به صورت جدی بپرسد : نتیجه وثمرات فیلم ها و عکس هایی که دیده ام چه بوده است؟ آیا جز تشویش ذهن و فکر چیز دیگری به ارمغان آورده است؟
*توجه به نکات زیرالزامی است:
۱. موقعیت هایی که شما را بیشتر تحریک می کند تا چنین برنامه های را ببینید را شناسایی کنید و آن زمینه‌ها را از بین ببرید. آیا وقتی بی حوصله هستید یا وقتی عصبانی می باشید؟ یا وقتی دلش شکسته؟ خسته یا احساس تنهایی می کنید؟
۲. اوقات خالی خود را با برنامه های مفید پر کنید؛ به گونه اى که اصولاً مجال دیدن آن فیلم ها را نداشته باشید.
۳. تلاش کنید تنها و بیکار نمانید، بویژه شبها.
۴. تهیه فهرستی از فعالیت های جایگزین برای تان مفید است. به تناوب دیدن این گونه فیلمها را با دیگر سرگرمی ها و مشغولیت های جذاب که قبلا انجام می شدند جایگزین کنید.
۵. فیلم هاى سالم و جذاب دیگرى در صورت امکان تهیه و آنها را در معرض قرار دهید. فیلم هاى سینمایى، فیلم هاى علمى بسیار شیرین، راز بقا، مناظر تاریخى و طبیعى دلکش و جذابى که بتدریج ایشان را از فیلم هاى مبتذل منصرف سازد.
۶. یک عادت تازه و مورد علاقه‌ای را شروع کرده تا جایگزین عادت به هرزه‌بینی شود. مثلا رمان زیبایی بخوانید یا به ورزش با دوستان بروید.
۷. اگر رایانه یا تلوزیون در اتاق شخصی یا در محل مجزا قرار دارد، انتقال آن به مکانی مثل آشپزخانه، اتاق ناهارخوری، هال یا هر مکانی در منزل که براحتی بتوان آن را مشاهده کرد می تواند به شما کمک کند و حتی می توانید برای مدتی ازمادر یا همسرتان بخواهید در کنار شما باشند، و شما از اینترنت استفاده کنید.
۸ . به حداقل رساندن تماس های بی دلیل وغیر موجه با اشیاء یا افرادی است، که شما بیشتر توسط آنها دچار آسیب می شوید و زمینه های فساد جنسی را در شما تقویت می کنند. مثلاً برای مدتها شما با خود این تصمیم را بگیرید که با کامپیوتر یا اینترنت وصل نشوید- در صورت امکان- و یا در حد ضرورت از آن استفاده کنید، که این تصمیم، خویشتنداری را وهمچنین اراده را در شما تقویت خواهد کرد.
۹. چون تصمیم ترک عادتی را دارید که با آن انس گرفته اید، لذا ساعتی را که با خود خلوت می کرده اید، ممکن است نفس در آن موقع شما را وسوسه کند و شما باز دنبال اینترنت بروید، تا دوباره دچار مشکلات شوید، اما با به کارگیری روش جایگزینی، زمانی که نفس شما را به عادت قبلی سوق می دهد، به جای اینکه به سراق اینترنت بروید، مثلا برنامه تلویزیون می بینید، یا کتابهای مفید مطالعه می کنید، و یا هرچیز مفیدی که جایگزین آن وقت شود انتخاب می کنید.
۱۰. رفتارها و صفات ناپسندی را که انسان در خود ایجاد کرده است را باید با تکرار، تمرین و ریاضت از وجود خویش پاک کنید.
منبع جهت مطالعه بیشتر؛ تربیت جنسی/علی نقی فقیهی/دارالحدیث
   

تاریخ بروز رسانی:   23 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۳


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

< >