کنترل شهوت


1398/9/23 0:0
سلام علیکم.من اصلا نمیتونم شهوت خودم رو کنترل کنم و ب گناه وادار میشم.چ کنم ک بتوانم جلوی این شهوت و گناه رو بگیرم؟

پرسشگر گرامی؛ برای کنترل و تامین نیاز جنسی تنها سه راه وجود دارد و راه دیگری نیست :
۱. راه ازدواج ( که مورد تایید دین اسلام است)
۲. کنترل این غریزه تا فراهم شدن شرایط ازدواج ( که مورد تایید اسلام است)
۳. ارضای این نیاز به صورت نامشروع ( روابط نامشروع دختر و پسر، استمنا، استشها، لواط، مساحقه، تفخیذ، زنا و ... ؛ که مردود است و بسیار آسیب زاست) شما (به عنوان یک مسلمان معتقد) وقتی برای خرید وسیله ای ضروری به پول نیاز دارید چه کار می کنید؟ سعی می کنید آن را به طور مشروع تهیه کنید ( کار می کنید، قرض می گیرید و ...) و اگر نتوانستید آن پول را تهیه کنید خواسته تان را برای خرید وسیله مورد نظر به تعویق میندازید تا بتوانید آن پول را تهیه کنید و بعد اقدام کنید. شما در اینجا برای رسیدن به هدفتان ( خرید وسیله مورد نظر) دزدی نمی کنید زیرا نا مشروع است. در زمینه ارضای این نیاز هم مساله عینا همین گونه است. وقتی نیاز جنسی دارید باید سعی کنید ابتدا زمینه ازدواج را به هر شکلی فراهم کنید ( کمک گرفتن از خانواده و ...). اگر شرایط برایتان فراهم نشد باید خواسته تان را تا فراهم کردن شرایط به عقب بیندازید. فرد مسلمان در اینجا اقدام به ارضای نامشروع این نیاز نمی کند.
غریزه جنسی نیازی است که خداوند در وجود هر انسانی قرار داده است و عاملی برای تکثیر نسل آدمی است. خداوند وقتی نیازی را در وجود انسان قرار می دهد راه برطرف کردن و ارضا آن نیاز را هم مشخص می کند. تنها راه مشروع برای برطرف کردن نیاز جنسی، ازدواج است؛ اگرکسی ضررهای جسمی و روحی اعمالی که به طور غیر مشروع این نیاز ر ا برطرف می کند را بداند و به این درک برسد که این اعمال زندگی دنیایی و اخرویش را به نابودی می کشاند و دین هم به خاطر همین مسأله انجام این اعمال را حرام کرده است، آیا به خاطر لذتی آنی اقدام به اینکارها می کند؟ مسلما نه.
به هر حال اگر شرایط ازدواج برای کسی هنوز مهیا نشده است باید همان گونه که دین دستور داده است عفت پیشه کند و نه اینکه روی به ارضای نامشروع نیازهای جنسی اش بیاورد. بدون تردید اگر خداوند غریزه جنسی را در انسان قرار داده قدرت و توان مقابله با گناه را نیز در وجود وی قرار داده است. خداوند کاری خارج از ظرفیت و توانایی انسان نمی خواهد و بیش از آن هم بر او تکلیف نمی کند. گاهی اوقات ممکن است برای بعضی از افراد واقعاً امکان ازدواج به هیچ وجه فراهم نشود، در این صورت، قرآن کریم دستور به پاکدامنی و عفاف می دهد و می فرماید: «ولیستعفف الذین لایجدون نکاحا حتی یغنهم الله من فضله» ، خداوند در این آیه، صریحاً دستور به عفاف و خودنگهداری می دهد و این بهترین شیوه و روشی است که با به کار بستن آن روح ایمان و تقوا در انسان پرورش می یابد و سبب تقویت اراده و تسلط بر نفس می شود و روحیه عفّت در انسان زنده می گردد.
*** ما در ادامه ، راهکارهایی برای کنترل مثبت این غریزه ارائه می کنیم که امیدواریم مورد استفاده قرار گیرد :
فردی که به هر حال امکان ازدواج برایش فراهم نباشد برای دوری از گناه و حفظ گوهر بی بی بدیل و پاک روح و شرافت خویش باید، این غریزه را با روشی صحیح کنترل نماید. در کنترل مثبت منظور این نیست که این غریزه سرکش را به حال خود رها کنیم و پس از تحریک و جوش و خروش آن، به خود بگوییم: توجهی نکن و اهمیتی نده و آن را به حال خودش رها کنیم؛ بلکه روش این است که از ابتدا راههای ورودی را کنترل کنیم و اجازه بیدار شدن و جان گرفتن را به این غریزه خدادادی، که در جای خودش بسیار مفید می باشد، را ندهیم.
شیوه های مدیریت غریزه جنسی و کنترل(مثبت) شهوت :
۱. برخی داروهای گیاهی در کاهش غریزه جنسی تأثیر زیادی دارند، مثل سداب که گیاهی است دارای برگ های ریز و باریک ،ولی بسیار بد بو که به یونانی فیجن و در شمال ایران (تنکابن و مناطق دیلمان)"پیم" نامیده می¬شود. عصاره و جوشانده برگ آن میل شود. نام این گیاه در لغت نامه دهخدا آمده که می¬توانید اطلاعات بیش¬تر را از آن بگیرید.هم چنین کافور که پودر آن در برخی از مجامع شبانه روزی ایران، برای تعدیل غریزه جنسی جوانان، در غذاهای شان می ریزند. البته برای تعیین مقدار آن حتما باید با پزشک مشورت شود.
۲. ازغذاهایی که طبع سرد دارند مثل عدس، لبنیات به خصوص ماست،و سبزی به ویژه کاهو و کلم زیاد استفاده کنید.
۳. از خوردن مواد غذایی انرژی زا و محرک که طبیعت گرم دارند،مانند:عسل ،خرما،پیاز،موز، ارده شیره ،قاووت،سیر،تخم مرغ،فلفل و انواع ادویه جات، گردو،پسته و... پرهیز کنید یا به حداقل برسانید ۰
۴.یکی دیگر از راه‌های کنترل غریزة جنسی، دوری از پرخوری است. از این رو در روایات اسلامی از روزه‌داری به عنوان عامل تعدیل غریزه جنسی یاد شده است.
۵. پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: «ای جوانان، هر یک از شما قدرت ازدواج دارد، ازدواج کند. اگر قدرت ندارد، روزه بگیرد، زیرا روزه گرفتن برای کنترل شهوت مفید است».
۶ . اطراف آلت تناسلی را از موهای زاید صاف نکنید ،مگر آن که بلند شدن موها ضرر داشته باشد .در این صورت به جای تیغ از نوره استفاده کنید .
۷. فرد مبتلا سعى کند به هنگام خواب شکمش بیش از حد معمول پر نباشد.
۸. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى هاى جنسى و تحریک کننده جدا پرهیز کند.
۹. از خوردن مواد غذایى که محرک است مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کند.
۱۰. قبل از خواب حتما مثانه خود را تخلیه نماید.
۱۱. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز کند (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن).
۱۲. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکند.
۱۳. از دست ورزى اندام جنسى خود اجتناب کند و در هیچ شرایطى دست ورزى نکند.
۱۴. هرگز به رو نخوابد. هنگام خواب سر و دست ها از زیر پتو ولحاف بیرون باشد.
۱۵. به منظور تخلیه انرژى زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کند.
۱۶. هیچ گاه بیکار نباشد، براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش, عبادت و... پر کند.
۱۷. هفته اى یکى دو روز روزه مستحبى بگیرد و اگر توان آن را ندارد و یا شرایط روزه‌گرفتن مهیا نیست حداقل میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهد و به حداقل خوراک اکتفا کند.
۱۸. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشد و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خوددارى کرده واز نرمى در کلام با آنها اجتناب ورزد.
۱۹. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقى نماند، حتى براى آموزش و...
۲۰. قرآن زیاد بخواند و درباره معانى آیات آن فکر کند.
موفق باشید.
   

تاریخ بروز رسانی:   23 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۱


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

< >